BUKA KAO ZDRAVSTVENI RIZIK
Uhvaćeni smo u opasnu mrežu prekomjerne buke. Bez obzira radi li se o glasnom, iznenadnom zvuku ili o stalnom, jakom zvuku, buka je puna opasnosti za zdravlje svih nas. Počela je poprimati i epidemijske razmjere. Sjetimo se samo milijuna automobila, kamiona i autobusa koji tutnje cestama. Nadodajte tome zvukove u industriji i građevinarstvu: pneumatski čekići, kompresori, jedinice za kondicioniranje zraka, električne bušilice, zatim buku u disko klubovima itd. Jačina buke kojoj su stanovnici gradova izloženi raste svake godine.
Prag smetnji za čovjeka su zvukovi jačine 50 do 90 decibela. Prag boli je 120 decibela, bučne kosilice 107 decibela, aparat za zakivanje 130, avion pri polijetanju 150 decibela, treštanje nekoliko električnih gitara u rok muzici 114 decibela itd. Medicinska saznanja govore da buka jačine do 70 decibela uglavnom ne predstavlja značajniji zdravstveni hazard.
Poznata granica opasnosti
Autonomni nervni sustav (koji regulira rad srca, temperaturu, probavu i disanje) počinje reagirati na 70 decibela, a to odgovara zvuku prometa u relativno tihoj gradskoj cesti. Na toj razini uočeno je suženje arterija, što povećava dijastolički tlak i smanjuje dovod krvi u srce. Kako se intenzitet zvuka pojačava, učinci postaju jači i jači: šire se zjenice, suše se usta i jezik, gubi se boja kože, grčevi u nožnim, trbušnim i grudnim mišićima, iznenadno pojačano stvaranje adrenalina, zaustavljanje protoka želučanih sokova i pojačano lupanje srca.
Premda je iznenađujuće prilagodljiv na većinu promjena
U okolini, ljudski organizam ne pokazuje znakove sposobnosti prilagođavanja na buku. Članovi svakog rock benda, zbog izloženosti velikoj buci (visoka razina decibela od čak 115) veoma često doživljavaju oštećenja sluha - prolazna, stalna ili čak potpuni gubitak sluha - ovisno o dužini boravka u takvoj atmosferi.
Procjenjuje se da su dvojica od trojice radnika žrtve primjetljivog oštećenja sluha, koje je u vezi s poslom, to jest uzrokovano stalnim djelovanjem glasnih zvukova (preko 80 decibela). Čak 50 posto onih koji su izloženi buci jačoj od 95 decibela (brodogradilišta, ljevaonice, čeličane, tvornice parnih kotlova) imat će gubitak sluha nakon deset godina. Gubitak je nepopravljiv.
Rizici i u domaćinstvu
Industrija i disko klubovi nisu jedine prijetnje. Okruženi smo stotinama proizvođača buke, uključujući usisavače prašine (81 decibel), kuhinjski mikseri (93 decibela), vanbrodski motori (102 decibela), motorne kosilice (103 decibela), koji svi mogu uzrokovati oštećenje, ali i gubitak sluha.
Iznenadni jaki zvuk ili prolongirana jaka buka može imati znatan negativan učinak ne samo na sluh, nego i na srčane bolesnike, na one koji pate od astme, i ono manje kobno, na stvaranje grčeva u trbuhu. Osim toga, takva buka može biti i stresni faktor.
Sve u svemu, buka je stvaran, rastući zdravstveni problem. Mjere za njegovo zaustavljanje i rješenje moraju se poduzeti, bez obzira na cijenu, jer javno zdravstvo je iznad bilo kojeg financijskog razmatranja. Nemilosrdan teror buke koja zagađuje našu dnevnu okolinu i napada naše zdravlje mora biti doveden pod kontrolu. Uz čvrstu politiku i razne tehničke pomoćne mjere to je realno moguće.
dr. Ivo Belan