BOLNIČKA OPASNOST
Higijena zubi nije bitna samo zbog oralnog zdravlja, već neredovito pranje ili korištenje nekvalitetnih četkica za zube može imati kobne posljedice po nečiji život. Posebno se to odnosi na starije osobe koje završe na bolničkom liječenju. Naime, u Sjedinjenim američkim državama jedan od 100 bolničkih pacijenata dobije upalu pluća, a 15 do 30 posto oboljelih osoba na kraju umre zbog zaraze!
Kao glavni razlog istraživači navode lošiju oralnu higijenu u bolnicama, dodajući kako deseci tisuća medicinskih sesta- ra niti ne znaju da se upala pluća razvije od bakterija koje se nakupljaju u ustima te se potom spuste u pluća. U mnogim bolnicama starijim i nepokretnim pacijentima medicinsko osoblje preskače pranje zubi, a problem su i nekvalitetne čet- kice za zube koje nedovoljno odstranjuju bakterije.
Pacijenti imaju veći rizik ako su dugo u ležećem položaju ili su nepokretni, pa se preporučuje da se pacijentima barem podižu glave, i naravno ako mogu što više da se dižu iz kre- veta.
Jedno istraživanje u Kaliforniji tako je otkrilo da je pobolj- šanje oralne higijene i podizanje pacijenata iz kreveta smanji- lo upalu pluća dobivenu u bolnicama za gotovo 70 posto. Ve- lik problem je što je dosad medicinska struka pažnju obraćala samo na pacijente koji su završavali na respiratoru, no većina zaraženih upalom pluća u bolnicama su bili oni koji nisu bili na respiratoru. Tako je još 2016. godine u veteranskoj bolnici u Salemu u saveznoj državi Virginia pokrenut pilot program poboljšanja oralnog zdravlja, gdje je naposljetku utvrđeno da je za čak 92 posto smanjena stopa obolijevanja od upale pluća za pacijente koji nisu na respiratoru.
Sve su to dokazi koji upućuju da bi i hrvatske bolnice tre- bale obratiti pažnju na oralnu higijenu i mobilnost pacijenata u svojim ustanovama, kao i pacijenti i članovi njihove obitelji ako je riječ o slabije pokretnim pacijentima.
Knežević